Pristup užetom - tehnika kojom se mestu rada pristupa pomoću užadi i odgovarajuće opreme, pod uslovom da se izvodi prema važećim standardima, prihvaćena je kao legitiman način rada na visini.
Koncept industrijski alpinizam se koristi duže vreme, ali zvanično takva grana ne postoji.
Ranije su radovi na objektima visokogradnje sprovođeni uz pomoć uređaja za dizanje, kope, skela, itd. To je skupo i ponekad čak i nemoguće. Kada su alpinisti počeli da koriste svoje veštine i opremu za rešavanje problema u industriji, pojavio se pojam industrijski alpinizam.
Danas, on se razvio u nezavisnu granu.
Ovaj metod eliminiše upotrebu nezgrapnih skela i podizanje uređaja koji diže radnike na njihovim radnim mestima, i čini rad jednostavnijim i jeftinijim. Osim toga, podizanje skele je prilično glomazan posao, i montaža ovih uređaja zahteva mnogo vremena, što utiče na cenu rada kao rezultat. Oprema koja se koristi od strane naših stručnjaka može se lako smestiti u prtljažnik automobila, a njena priprema za rad traje oko sat vremena. Nivo bezbednosti u industrijskom planinarenju je znatno veći nego u uobičajenom izgradnji gde se koriste skele. Radnik je stalno osiguran, što praktično eliminiše mogućnost pada. Ljudi koji su savladali tehniku industrijskog planinarenja mogu da sprovedu niz popravki i građevinskih radova na objektu bilo koje visine.
- Postavljanje dekoracija i elektroinstalacija na zgrade, crkve i zvonike…
- Fasaderski radovi, postavljanje termoizolacione fasade, popravka, bojenje…
- Montaža i demontaža reklama, natpisa…
- Postavljanje i održavanje gromobrana i oluka.
- Radovi na zvonicima tornjevima i antenskim stubovima.
- Montaža i postavljanje svih vrsta skela na nedostupnim mjestima.
- Postavljanje zaštita od ptica.
- Krovopokrivački i limarski radovi.
- Čišćenje snega i ledenica sa krova.
- Podizanje kabastog tereta na visine i do 200 metara sistemom koturača.
- Postavljanje klima i drugih uređaja na nedostupnim mjestima
- Orezivanje grana, krošanja i drveća